szeroki kat?

...o sprzęcie - porównania, testy, pytania itp.
Pitex
Posty: 607
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 00:29
Lokalizacja: EPGD / GDN
Kontaktowanie:

szeroki kat?

Postautor: Pitex » wtorek, 13 mar 2007, 15:37

Chce kupic obiektyw szerokokatny i sie zastanawiam nad dwojka:

1. Canon 10-22
2. Sigma 10-20

znawcow poprosze o jakies rady co wybrac?

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » wtorek, 13 mar 2007, 15:52

Jeżeli nie potrzebujesz zmiennoogniskowego, tylko szerokiego kąta to weź Sigme 8mm (180* kąt pola widzenia!) a z tych dwóch polecam C 10-22

Niech się Arek wypowie na temat tej Sigmy 8mm bo sam się na nią będe przymierzał w przyszłości...

PS Pitex, focenie w kokpicie Cię skłoniło do szerokiego kąta? :P bo mnie tak ;)
Pozdrawiam, JN

Obrazek

AirMario
Posty: 115
Rejestracja: środa, 22 lut 2006, 21:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: AirMario » wtorek, 13 mar 2007, 16:09

ja bym wybral konana ;)
Pozdrawiam, Mariusz

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » czwartek, 15 mar 2007, 00:06

Obiektywy o tak krótkich ogniskowych muszą być optycznie wykonane ze szczególną starannością. Jakiekolwiek ustępstwo na niekorzyść jakości zastosowanych materiałów (rodzaj szkła i powłok, profil soczewek) wpływa negatywnie na zdjęcia znacznie bardziej, niż w przypadku długich teleobiektywów (to wynika ze stopnia załamania światła w wyniku ogromnych różnic w profilach soczewek).
Ta Sigma 8mm, o której wspomniał KubaN, ma w zasadzie podstawową konstrukcję optyczną. Pod światło będzie kiepska, zwłaszcza w narożnikach kadru. Canon lepszy. Równiez polecam Canona.

Pamiętajmy jednak, że Canon 10-22 nie jest obiektywem idealnym. Największą jego wadą (niestety wspólną dla niemal wszystkich obiektywów o podobnej ogniskowej) jest silne winietowanie, nieco za duża koma (na brzegach kadru) i aberracja chromatyczna, widoczna szczególnie dla ogniskowej 10mm, ale tylko na wysoko kontrastowych krawędziach. Nie można od tego szkła wymagać zbyt wiele. W końcu L-ka to to nie jest :wink: . Mimo wszystko generalnie jest to dobry obiektyw, niebo a ziemia w porówaniu do KITowego 18-55, sprawdza się idealnie w większości przypadków. Co najwyżej zdjęcia wymagają pewnego przycięcia, ale można z tym żyć. Kąt widzenia, wynoszący ponad 100 stopni, rekompensuje straty.

Ponadto (ale to już mój gust), Sigma 8mm zapewnia kąt widzenia 180 stopni, a ja nie lubię takich zaokrąglonych kadrów. Zdjęcie wygląda jak przez wizjer w drzwiach. Detali sie nim nie wydobędzie.
Pozdrawiam serdecznie
Arek


Wróć do „Sprzęt fotograficzny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości