jaki filtr do obiektywu?

...o sprzęcie - porównania, testy, pytania itp.
Awatar użytkownika
PiotrJ
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek, 09 lip 2007, 08:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

jaki filtr do obiektywu?

Postautor: PiotrJ » czwartek, 12 lip 2007, 10:24

Witam, jakiej firmy i o jakich oznaczeniach preferujecie filtry UV na obiektywy? jestem posiadaczem Nikona D40 narazie z kitem, ale noszę się z zamiarem zakupu obiektywu Nikkor AF 70-300mm F4.5-5.6G AF-S VR IF-ED, i właśnie do niego chciał bym kupić dobrej jakości filtr. Po prostu nie chciał bym pogorszyć, a polepszyć możliwości tego obiektywu. Również "poluję" na samoloty wraz z córką, z reguły tylko przy podejściu do lądowania na ul. Budowlanych.
Pozdrawiam
Piotr Jagliński

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » czwartek, 12 lip 2007, 12:53

Witaj nowy spotterze :mrgreen:

świetny wybór obiektywu, co do body to bym polemizował ;)

ja bym polecił jak najbardziej te filtry UV

http://sklepfotograficzny.pl/sklep.foto ... 67/?19,B+W

tylko są one super drogie ;) w zamian poszukaj jakiejś dobrej Hoya

http://sklepfotograficzny.pl/sklep.foto ... 67/?7,Hoya

w cenie od 80 w góre :)

ja obecnie korzystam z filtra Hama za 80 zł i jestem z niego zadowolony, także też może być.
Pozdrawiam, JN

Obrazek

Awatar użytkownika
PiotrJ
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek, 09 lip 2007, 08:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrJ » czwartek, 12 lip 2007, 13:43

czyli wybór padł na filtr HOYA, to jedno mamy z głowy. Ale po czym poznać że ten model filtra będzie optymalny dla tego obiektywu? Jak możesz podać jakiś szczegół, oznaczenie...

A co do body... jeszcze trzy tygodnie temu byłem posiadaczem Panasonica FZ-30, ale szumy mnie męczyły, nie lubię patrzeć na przykładowo zdjęcie samolotu który jest cały zaszumiony przy max x12 zoom-ie. przy dobrej pogodzie. A Nikoś to moja pierwsza lustrzanka cyfrowa i nie powiem że ostatnia... ale mam nadzieję ze lepszy niż FZ30 ;)
Ostatnio zmieniony środa, 18 lip 2007, 09:39 przez PiotrJ, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

Piotr Jagliński

baku
Posty: 966
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 19:17
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: baku » czwartek, 12 lip 2007, 20:27

Ostatnio kupowalem tez filtr i poradzilem sie muflona. Doradzic Hoya Super HMC i filtry B+W... Tylko ze te ostatnie do mercedesy, zeby nie powiedziec Maybachy. Od 200 w gore.

Niestety jeszcze nie testowalem bo czekam na obiektyw ale z pewnoscia lepsze niz te Canonowskie syfne.
Obrazek

Awatar użytkownika
PiotrJ
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek, 09 lip 2007, 08:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrJ » czwartek, 12 lip 2007, 22:13

I tak zrobię, dzięki za porady. Tylko teraz muszę "pobiegać" po sklepach internetowych :)

Pozdrawiam
Pozdrawiam

Piotr Jagliński

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » piątek, 13 lip 2007, 17:59

Ja wybrałbym Hamę lub Hoyę, ale tylko i wyłącznie koniecznie w wersji HTMC, czyli High Transmission MultiCoatings. Od zwykłych odróżniają je wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne zwiększające transmisję światła nawet do 99% i eliminujące odblaski.

Ważne, by mieć jak najmniejsze straty światła, a każda soczewka (lub filtr) zawiera przecież dwie powierzchnie, od których światło może się odbić (czasem wielokrotnie, co powoduje charakterystyczne blicki (przy spoglądaniu przez okular/wizjer, lub różnokolorowe wielokrotne obrazy źródeł światła (gdy zagląda się pod kątem w obiektyw). Takie odbicia pogarszają oczywiście jakość uzyskiwanych obrazów i zdjęć.
Pozdrawiam serdecznie
Arek

Awatar użytkownika
PiotrJ
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek, 09 lip 2007, 08:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrJ » piątek, 13 lip 2007, 19:18

Arek, a zdradzisz mi jeszcze tajemnicę różnicy po między skrótem HTMC a HMC? Czy może chodzi o ten sam skrót tylko rozwinięty? Zdecydowałem sie juz na Super HMC firmy Hoya, bo z tego co się dowiedziałem od Kuby i baka to właśnie te filtry dają zadowalający efekt przy całkiem niezłej cenie. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Pozdrawiam

Piotr Jagliński

Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 602
Rejestracja: piątek, 02 lut 2007, 22:10
Lokalizacja: Kartuzy
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz » niedziela, 15 lip 2007, 12:22

ja mam Hame i jestem zadowolony
Mam szkło nikorra 70-300 to co chcesz kupić i jestem bardzo zadowolny,ale nie wiem czy body będzie wystarczające,to szkło jest ciężkie około 850 g a Nikon D40 ma plastikowy gwint....A różnica cenowa między NIkonem d 40 a D 70s jest mała(spotkałem się ze sklepem gdzie d 40 było droższe od d70s :O ) no ale zobaczymy jak się będzie sprawować

Awatar użytkownika
PiotrJ
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek, 09 lip 2007, 08:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrJ » niedziela, 15 lip 2007, 21:37

Mateusz, wystraszyłeś mnie troszkę tym plastikowym gwintem ;) zaraz sprawdziłem, w moim, świeżym D40 jest aluminiowy, więc wydaje mi sie że przeżyje te 850 gram. Ale dzięki za radę i nowe informacje na temat obiektywu.
Pozdrawiam

Piotr Jagliński

Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 602
Rejestracja: piątek, 02 lut 2007, 22:10
Lokalizacja: Kartuzy
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz » niedziela, 15 lip 2007, 23:45

to dobrze bo "plastik jest dobry dla dzieci" ale szkiełko jest super

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » niedziela, 15 lip 2007, 23:58

HTMC to skrót stosowany przez Hamę. Każda firma ma własny skrót/oznaczenie, choć "MC" powinno być wspólne dla wszystkich :wink: Także pewnie w przypadku HMC chodzi mniej więcej o to samo, co HTMC. Można spotkać również "samo" MC (Multi Coated) albo bardziej zaawansowane FMC (Fully Multi Coated). Wbrew pozorom te oznaczenia nie określają dokładnie tego samego, choć są ze sobą związane. Częściej można je jednak spotkać w optyce instrumentalnej (typu teleskopy), niż w filtrach.

A jeśli chodzi o D40, tak jak pisałem w którymś wątku - Nikon teraz montuje w nich bagnety metalowe, ale w pierwszych egzemplarzach były plastikowe (brrr).
Pozdrawiam serdecznie

Arek

LAPA
Posty: 562
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:37
Kontaktowanie:

Postautor: LAPA » poniedziałek, 16 lip 2007, 15:47

Arek a co myslicie o filtrach SUNPAK?

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » poniedziałek, 16 lip 2007, 23:44

jakieś kichy chyba :P :mrgreen: ale niech sie Arek wypowie
Pozdrawiam, JN

Obrazek

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » wtorek, 17 lip 2007, 22:59

Prawdę mówiąc niewiele słyszałem o tej marce (kiedyś, gdzieś mi się obiło o uszy). Nie korzystałem nigdy z tych filtrów. To chyba nie jest popularna marka w Polsce.
Pozdrawiam serdecznie

Arek

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » piątek, 24 sie 2007, 19:43

To pytanie głównie kieruję do Arka:

Mam zamiar kupić filtr UV B+W do mojego 100-400, i znalazłem 2 filtry UV tej firmy. W ogóle to 3, ale ten 3ci mnie nie obchodzi ;)

Otóż jeden ma nazwę UV MRC, a drugi UV Skylight 1A MRC.

Oba są w tej samej cenie.

Chciałbym się dowiedzieć, czym się różnią te 2 filtry, i który bardziej się opłaca wybrać.
Pozdrawiam, JN

Obrazek


Wróć do „Sprzęt fotograficzny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości