Jak cos wycisnąc z sony H9 - pomocy

...o sprzęcie - porównania, testy, pytania itp.
theodolit
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 21 kwie 2008, 06:33

Jak cos wycisnąc z sony H9 - pomocy

Postautor: theodolit » piątek, 27 cze 2008, 20:49

Za radą rav-a prosze o wsparcie niemoty ;)

Przez los obdarzony zostałem aparatem sony H9

Co do tej pory wyczytałem i kombinowałem, żeby poprawić jakośc zdjęć:

1. fakt ze bez dobrego światła jakosc spada
2. iso 80-200 czasem 400 - wyzej zapomnieć
3. pracować na ogniskowych nizszych, niz wyzszych - ale tu z samolotami jest trudno jak ogól ludzi pracuje w okoliach 200 i wyzej ... na płyte nie wpuszczą - wiec wiekszosc zdjec wychodzi z maxem tzn 78...

dzięki za wszelkie porady
Piotrek

ps. jak by ten temat był do bani - to kasujcie lub dajcie znac to wywale ...


MODERATOR: Wątek przeniesiony do "Sprzęt fotograficzny"

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » środa, 02 lip 2008, 21:04

Ponieważ wątek cieszy sie szalonym zainteresowaniem forumowiczów jakże ochoczo wspierających swymi cennymi radami Pytającego, postanowiłem i ja dodać kilka słów od siebie :wink:

Przede wszystkim nie wymagaj za dużo od swojego aparatu. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie rywalizować jakością fotografii z lustrzankami wyposażonymi w wysokiej klasy obiektywy, ale mimo wszystko możesz zrobić bardzo dobre zdjęcia, szczególnie w dobrych warunkach (a takich teraz nie brakuje).

Staraj się fotografować unikając skrajnych zakresów ogniskowych - ze względu na ograniczenia techniczne w tych zakresach zazwyczaj spada jakość uzyskiwanych obrazów.

Masz bardzo duży zakres zoomu. To z jednej strony korzystne, bo zapewnia Ci dużą elastyczność bez wydawania tysięcy zł i noszenia wielu kg. Z drugiej jednak strony im większa krotność obiektywu, tym trudniej utrzymać wysoką jakość konstrukcji układu optycznego.

Najlepiej wyczuj, przy której ogniskowej (dolnej czy górnej) jakość zdjęć jest lepsza. Bywa bowiem tak, że aparaty wyposażone w duże zoomy są projektowane właśnie z myślą o uzyskiwaniu dużych powiększeń, a krótki kraniec stanowi tylko miły dodatek. W takich przypadkach jakość fotografii jest całkiem dobra w górnym zakresie, podczas gdy zaledwie przeciętna w dolnym.

Unikaj wyższych ustawień ISO. W kompaktach są do bani.

I na koniec jedna sprawa, na którą w sumie zwraca się najmniejszą uwagę, ale wg mnie warta wzmianki:
Twój aparat (podobnie jak większość kompaktów) może mieć skłonności do ujawniania aberracji oraz blicków. Dlatego, o ile to możliwe, staraj się unikać fotografowania wysoko kontrastowych powierzchni i pod ostre światło (w fotografii lotniczej niestety często nie ma wyboru warunków zastanych).
Fotografowanie intensywnie oświetlonych obiektów powoduje niejednokrotnie pojawianie się charakterystycznej "granulacji" (szumu) w miejscach niedoświetlonych. Trzeba to zaakceptować, bo niestety jeśli jest światło, to gdzieś muszą być i cienie :wink:

To chyba tyle na początek.
Pozdrawiam serdecznie
Arek

theodolit
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 21 kwie 2008, 06:33

Postautor: theodolit » czwartek, 03 lip 2008, 07:04

Bardzo dziekuje, o cos takiego chodziło.

Domyślam sie, że jakością zdjęc z lustrzankami nie powalcze, jednak staram sie dowiedziec jak robic lepsze zdjęcia tym co mam. Mysle juz troche o zmianie sprzetu - jednak nie chciałbym zdziwic sie ze zdjecia sa takie same jak kompaktem bo to nie sprzet, a moje umiejętności zawiodły ;)

pozdrawiam
i jeszcze raz dziekuje za rady
Piotrek


Wróć do „Sprzęt fotograficzny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości