Jakie karty pamięci CF?

...o sprzęcie - porównania, testy, pytania itp.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 292
Rejestracja: poniedziałek, 09 kwie 2007, 21:28
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Jakie karty pamięci CF?

Postautor: Marcin » sobota, 06 wrz 2008, 15:27

Mam pytanie do osób, które mają jako taką wiedzę na temat różnych kart pamięci CF. W tej chwili używam kart Kingston Ultimate 4GB (ale jeszcze w tej starszej wersji 133x - w tej chwili już z tą prędkością nazywają się Elite Pro). Niedawno włożyłem na krótko pożyczoną kartę 2GB Sandisk Extreme III i okazała się nie porównywalnie szybsza. Teraz pytanie czy różnica ta wynika z tego, że rzeczywiście Extreme III jest szybszy czy od tego, że ma 2GB pojemności, czyli może pracować w systemie plików FAT16, który jest podobno szybszy niż FAT32 ale obsługuje maksymalnie 2GB?

I druga sprawa - jako, że już wiem, że są znacznie szybsze karty, zamierzam kupić nowe. Zastanawiam się nad taką:
http://emarket.pl/PriceList/Item.aspx?pid=C5210060
Czy wiecie coś na temat tej karty - w szczególności chodzi o trwałość (nie chciałbym stracić zrobionych fotek...) no i o prędkość. I czy lepiej brać 4 albo 8GB i pracować z systemem plików FAT32, czy może lepiej 2GB i korzystać z FAT16. Tą kartę wybrałem między innymi dlatego, że obsługuje tryb UDMA, czyli umożliwi wykorzystanie w pełni możliwości Canona 50D, nad którym też się zastanawiam.
Obrazek

Awatar użytkownika
crash
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek, 29 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: crash » sobota, 06 wrz 2008, 17:54

Do jakiegos czasu uzywalem karty ScanDisk ultra II 4GB, min. transfer zapisu podawany przez producenta to 9MB/s. Na obecna chwile mam 2 karty ScanDisk Extreme III 4GB min. predkosc zapisu 30MB/s. Roznica jest taka, ze jak 'wypstrykalem' serie w 'RAWach' na starej karcie to czekalem 'dlugosc papierosa' az sie zapisze reszta fotek. Obecnie po calej serii czekam kilka sekund. Uwazam, ze roznica predkosci zapisu jest bardzo duza i napewno warta ceny. Karta, ktora chcesz kupic jest jeszcze szybsza, wiec powinienes byc zadowolny.

Co do systemu plikow to FAT16 jest dosc archaiczny. FAT32 to ulepszona wersja 16. FAT32 jest system plikow bezpieczniejszym i wydajniejszym!

Pozdrawiam
--
Michał

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 292
Rejestracja: poniedziałek, 09 kwie 2007, 21:28
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin » sobota, 06 wrz 2008, 21:56

crash pisze:Do jakiegos czasu uzywalem karty ScanDisk ultra II 4GB, min. transfer zapisu podawany przez producenta to 9MB/s. Na obecna chwile mam 2 karty ScanDisk Extreme III 4GB min. predkosc zapisu 30MB/s. Roznica jest taka, ze jak 'wypstrykalem' serie w 'RAWach' na starej karcie to czekalem 'dlugosc papierosa' az sie zapisze reszta fotek. Obecnie po calej serii czekam kilka sekund. Uwazam, ze roznica predkosci zapisu jest bardzo duza i napewno warta ceny. Karta, ktora chcesz kupic jest jeszcze szybsza, wiec powinienes byc zadowolny.

Podajesz tutaj przykład, który jest dość oczywisty bo różnica na papierze jest powalająca, więc nie mogłoby być inaczej. Ale karta Kingston o której mówię teoretycznie ma prędkość zapisu 20MB/s, a odczytu 25MB/s. Dla porównania Extreme III 2GB ma obie prędkości 20MB/s, czyli teoretycznie z Kingstona powinno się dać szybciej czytać, a zapis powinien być identyczny. Ale nawet przy przeglądaniu fotek w aparacie, różnica jest dramatyczna na korzyść Sandiska.

crash pisze:Co do systemu plikow to FAT16 jest dosc archaiczny. FAT32 to ulepszona wersja 16. FAT32 jest system plikow bezpieczniejszym i wydajniejszym!

To, że FAT16 jest dość archaiczny to się zgadza ale z tego wcale nie wynika, że jest gorszy. Do pewnych zastosowań bardziej nadaje się FAT16, a do innych FAT32. Na pewno FAT16 umożliwia szybszy zapis niż FAT32 ale tak jak już pisałem największą jego wadą jest to, że ma ograniczenie 2GB. Poza tym FAT32 lepiej zarządza miejscem na karcie, z powodu znacznie mniejszego rozmiaru klastru. Co do większego bezpieczeństwa FAT32 no to trochę w tym prawdy jest. Ale tak na prawdę to dopiero NTFS w znaczący sposób poprawił bezpieczeństwo - ale chyba jeszcze sobie poczekamy na aparaty obsługujące NTFS ;).
Obrazek

Awatar użytkownika
crash
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek, 29 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: crash » niedziela, 07 wrz 2008, 08:09

FAT16 jest gorszy! Obecnie jest wykorzystywany przez starsze systemy(lub do zachowania kompatybilnosci), albo urzadzenia ktore maja kilka MB pamieci. Co do jego efektywnosci zapisu to musisz miec swiadomosci, ze tyczy sie to woluminow mniejszych niz 256MB. Poza tym jak dla mnie ograniczenie 2GB przekresla ten system plikow chyba nie trzeba pisac dlaczego.

Pozdrawiam
--
Michał

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 292
Rejestracja: poniedziałek, 09 kwie 2007, 21:28
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin » niedziela, 07 wrz 2008, 12:28

No dobra a czy ktoś ma doświadczenia z kartami firmy Lexar? A może z tą konkretną - 300x? Chodzi mi głównie o bezawaryjność i prędkość. Tak jak pisałem niestety prędkość podawana przez producenta bardzo małe ma znaczenie, skoro Kingston był znacznie wolniejszy od Sandiska.
Obrazek


Wróć do „Sprzęt fotograficzny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości