Gdy Canon 50mm F/1.2 jest za ciemny...

...o sprzęcie - porównania, testy, pytania itp.
Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Gdy Canon 50mm F/1.2 jest za ciemny...

Postautor: Arek » wtorek, 02 gru 2008, 00:10

Znalazłem przypadkiem całkiem niedaleko, bo w Cyfrowych, taką propozycję dla tych, którzy chcieliby mieć naprawdę jasny obiektyw:

Leica 50 F/0.95 NOCTILUX-M

Do lustrzanek Canona wystarczy dokupić odpowiedni pierścień pośredni.

Pozwolę sobie zamieścić tutaj fragment opisu, ponieważ niektóre cechy obiektywu są tak unikatowe, jak technologia kosmiczna czy parametry teleskopów obserwatoryjnych :D

"Nowy Leica NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. przeznaczony jest do szczególnie szerokiego zakresu zastosowań. Przy w pełni otwartej przysłonie obiektyw daje ekstremalnie wąską głębię ostrości, pozwalając wykonać na przykład wyjątkowo estetyczne portrety, czy studium detali. Obiektyw wykazuje swe zalety w fotografii w świetle zastanym, konkurując nawet z czułością ludzkiego oka. W normalnym oświetleniu można go bez wahania używać jako obiektywu uniwersalnego. Ekstremalnie naturalna ogniskowa 50mm pozwala na zgodne z rzeczywistością odwzorowanie fotografowanych obiektów.

Układ optyczny nowego NOCTILUXa zawiera osiem soczewek rozmieszczonych w podwójnej konstrukcji Gaussa, symetrycznej względem przysłony. Wysoką jakość obrazu zapewniają dwie asferyczne powierzchnie soczewek, wykonane w złożonym procesie szlifowania i polerowania - z uwagi na ich rozmiary i kształt produkuje się je w fabryce w Solms. Aż pięć soczewek cechuje niestandardowa dyspersja, a trzy z nich mają ekstremalnie wysoki współczynnik załamania światła – takie szkło jest więc wyjątkowo kosztowne (jego cena mniej więcej dwukrotnie przewyższa cenę srebra).

Znakomitą jakość obrazu przy najkrótszych dystansach ostrości zapewnia soczewka szybująca. Znajduje się ona w ostatniej grupie, zmieniającej swe położenie podczas nastawiania ostrości względem pozostałej części układu optycznego.

Pomimo wyższej jasności i jakości Leica NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. nadal jest wyposażony w gwint filtru E60 i ma teleskopową, blokowaną osłonę przeciwsłoneczną. Podobnie jak nowe obiektywy SUMMILUX-M 21mm i 24mm f/1.4 ASPH., NOCTILUX-M 50mm f/0.95 ASPH. wytwarzany jest przy ekstremalnie wąskich tolerancjach produkcji. Specjalnie dla tego obiektywu trzeba było opracować nowe metody centrowania i kalibracji odległości soczewek.
"

Źródło: Cyfrowe.pl

P.S.
Przypomina mi się pewien studyjny obiektyw Nikona o kącie widzenia ponad 180st. Tzw.: "zaglądający za plecy" i w dodatku, o ile dobrze pamiętam, rektilinearny (nie żadne rybie oko). Wartość: ok. 50,000$.

To są dopiero szkła, a nie jakieś 100-400... :lol:
Pozdrawiam serdecznie
Arek

Browar
Posty: 950
Rejestracja: czwartek, 27 mar 2008, 18:32

Postautor: Browar » wtorek, 02 gru 2008, 00:35

Heh nie wiem czy mówisz o tym cudaku :Obrazek

Cały artykuł z ciekawymi szkiełkami Nikorra :

http://www.optyczne.pl/index.php?art=106

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » środa, 03 gru 2008, 08:09

Nie, nie miałem na myśli Optycznych.pl, chociaż to jest serwis mocno związany z Cyfrowymi.pl i być może, a nawet bardzo prawdopodobne, że obydwa serwisy mają ten sam opis (szczególnie, gdy tworzy je jedna osoba).

Skupiłem się na samym sprzęcie. Tak, jak pisałem - natknąłem się na niego przypadkiem poszukując innego sprzętu.

A sprzęt Nikona widziałem w jakimś programie telewizyjnym, dlatego trudno mi teraz znaleźć coś w sieci na jego temat. Szkło było robione bodajże w Holandii na zamówienie polskiego fotografa.
Pozdrawiam serdecznie

Arek

Browar
Posty: 950
Rejestracja: czwartek, 27 mar 2008, 18:32

Postautor: Browar » środa, 03 gru 2008, 09:26

Małe nieporozumienie wyszło , tam gdzie teraz jest obrazek z logo optyczne.pl było wcześniej coś takiego(musiał się link zmienić ) o kącie widzenia 220 stopni i pytałem się czy o to Ci chodziło :

Fisheye-Nikkor 6 mm f/5.6


Obrazek

Niezłe rybie oko :shock: :)


Pozdrawiam :)

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Arek » środa, 03 gru 2008, 21:13

Nie, nie o to. Tamten obiektyw nie miał aż takiego kąta widzenia, ale za to to nie było rybie oko :shock:
Pozdrawiam serdecznie

Arek


Wróć do „Sprzęt fotograficzny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości