Teleskop czy lornetka?

...o sprzęcie - porównania, testy, pytania itp.
Awatar użytkownika
digi
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 19:13
Lokalizacja: Gdańsk

Teleskop czy lornetka?

Postautor: digi » niedziela, 13 lut 2011, 07:55

Witam

Mam pytanie czy ktoś z forum uzywał kiedys teleskopu do obserwacji samolotow na przelotówkach -jesli tak to byłbym wdzieczny za przyblizenie mi wiecej na temat jakosci, czy rzeczywiscie da sie dobrze zobaczyc samolot lecący na wysokosciach przelotowych i czy robił ktos zdjecia lustrzanka podłaczona do teleskopu.

Rozwazam także zakup lornetki powiekszenie 15x70 - czy wystarczy takze do samolotów na duzych wysokosciach?

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Awatar użytkownika
Geo
Posty: 705
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 22:11
Lokalizacja: Tczew
Kontaktowanie:

Re: Teleskop czy lornetka?

Postautor: Geo » niedziela, 13 lut 2011, 10:44

Jeżeli mówisz o teleskopie synta + lustrzanka to ja tak robię.
Obrazek

Awatar użytkownika
digi
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 19:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Teleskop czy lornetka?

Postautor: digi » niedziela, 13 lut 2011, 10:58

Hej

Posiadasz Synte 8 czy wieksza?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Geo
Posty: 705
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 22:11
Lokalizacja: Tczew
Kontaktowanie:

Re: Teleskop czy lornetka?

Postautor: Geo » niedziela, 13 lut 2011, 11:31

8" :)
Obrazek

Arek
Posty: 491
Rejestracja: sobota, 11 lis 2006, 14:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Teleskop czy lornetka?

Postautor: Arek » poniedziałek, 14 lut 2011, 01:00

Lornetka o parametrach 15x70 będzie niestety trochę zbyt mała, by dostrzec szczegóły (takie jak reg na kadłubie :wink: ), ale wystarczająca do dość swobodnej obserwacji (chodzi o kompromis pomiędzy masą sprzętu, polem widzenia, przybliżeniem, jasnością i jakością obrazu, źrenicą wyjściową, itp.). Zdjęcia bardzo trudno wykonać przy pomocy lornetki (i kompaktu, bo lustrzanka właściwie nie wchodzi w grę). Z kolei każda większa lornetka będzie zbyt duża i za ciężka, by wygodnie obserwować "z ręki". Przy dużych lornetach porządny statyw jest elementem nieodzownym.

Duże lornety mają często wymienne okulary, w standaryzowanym rozmiarze 1,25" (2-calowych jeszcze nie widziałem). W takim przypadku można lornetę wyposażyć w adapter do lustrzanki i pierścień pośredni do konkretnego mocowania bagnetowego (np. Canon EOS, Nikon, itd.). Wówczas otwiera sie przed nami możliwość fotografowania za pomocą lustrzanki i lornety jako obiektywu. Takie rozwiązanie jest jednak baaaardzo drogie, ponieważ nie spotkałem jeszcze dobrej jakości tańszej lornetki z wymiennymi okularami.

Tańszym rozwiązaniem byłby zakup dobrej lunety produkcji radzieckiej (tak tak, nie rosyjskiej, tylko CCCP), model ZRT-457, która wprawdzie nie jest już produkowana, ale ciągle można spotkać ją na rynku wtórnym, choć coraz rzadziej niestety. Występuje w dwóch wersjach: oryginalnej z wbudowanym okularem o dwóch "przełożeniach", dających przybliżenie 30x i 60x, oraz w wersji przerobionej, umożliwiającej podłączenie lustrzanki (bez wbudowanego okularu, za to z wymiennymi).
Pozdrawiam serdecznie
Arek

Awatar użytkownika
digi
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 19:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Teleskop czy lornetka?

Postautor: digi » poniedziałek, 14 lut 2011, 06:43

Bardzo dziekuje za pomoc i wyjasnienie tematu. Postawiłem jednak na lornetke tylko o ciut wiekszej mocy tj: Bresser 20x60 lub Skymaster 25x70.

Pozdrawiam


Wróć do „Sprzęt fotograficzny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość