HDR - jak zrobić ciekawe zdjęcie

...zdjęcia i obróbka (np. mój pierwszy spotting)
Awatar użytkownika
Kalim
Posty: 965
Rejestracja: sobota, 21 sty 2006, 23:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kalim » piątek, 01 lut 2008, 21:30

nocne sa slabe, w dzien lepsze efekty:

Obrazek

Obrazek

LAPA
Posty: 562
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:37
Kontaktowanie:

Postautor: LAPA » piątek, 01 lut 2008, 21:31

i jeszcze jeden experyment z dzisiaj: (ale liche takie :/ )

Obrazek
Pozdrawiam
LAPA

---=== www.talh.pl ===---

STRU$
Posty: 530
Rejestracja: piątek, 15 cze 2007, 12:04
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: STRU$ » piątek, 01 lut 2008, 21:37

A oto mój HDR-ek:

Obrazek
Pozdrawiam Piotr

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » piątek, 01 lut 2008, 21:38

Mhm LAPA fajne nawet :) STRU$iu: czad :) Kamil HDR w nocy jest przydatny kiedy masz nierówno oświetlone budynki (np) dla dobrego efektu wizualnego. W nocy nie zawsze to dobrze wychodzi na zdjęciu, wtedy też się HDR przydaje. W przypadku ulicy masz w miare równomierne oświetlenie.
Ostatnio zmieniony piątek, 01 lut 2008, 21:42 przez KubaN, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, JN

Obrazek

Awatar użytkownika
Kalim
Posty: 965
Rejestracja: sobota, 21 sty 2006, 23:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kalim » piątek, 01 lut 2008, 21:38

no ten morski to juz cos, i zachod i chmury i morze widac


Obrazek

Awatar użytkownika
Geo
Posty: 705
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 22:11
Lokalizacja: Tczew
Kontaktowanie:

Postautor: Geo » piątek, 01 lut 2008, 21:48

Qrcze Lapa ta Twoja fota ma niezly klimat książkowo-komiksowy, lub jak by z jakiegoś anime :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » piątek, 01 lut 2008, 21:51

W HK bawiłem się w HDRy to powstawiam jak przyjdzie na to czas ;)
Pozdrawiam, JN

Obrazek

LAPA
Posty: 562
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:37
Kontaktowanie:

Postautor: LAPA » piątek, 01 lut 2008, 22:02

Geo pisze:Qrcze Lapa ta Twoja fota ma niezly klimat książkowo-komiksowy, lub jak by z jakiegoś anime :wink:


taa bo to przeciez skan z Yatta-Mana ;-) :D
Pozdrawiam

LAPA



---=== www.talh.pl ===---

baku
Posty: 966
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 19:17
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: baku » piątek, 01 lut 2008, 22:24

LAPA pisze:jak sie pozbyc z triala tych watermarkow ? ( pomijajac fotoszopa )


tak kolego:)
http://peb.pl/grafika/165495-rapidshare ... x-pro.html
Obrazek

STRU$
Posty: 530
Rejestracja: piątek, 15 cze 2007, 12:04
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: STRU$ » piątek, 01 lut 2008, 22:43

Tak przy okazji ten koleś ma na plfoto ciekawe HDRy: http://plfoto.com/6754/autor.html No i mój faworyt: http://plfoto.com/1412013/zdjecie.html
Pozdrawiam Piotr

Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

Postautor: MarcoPolo » piątek, 01 lut 2008, 22:44

Myślę, że za kilka lat każdym porządnym aparatem cyfrowym wykona się zdjęcie o dużej dynamice - albo "na żywo", przy pomocy procesora w aparacie i podobnej techniki, jak HDR, albo przestanie się w końcu dodawać kolejne megapiksele i powstanie wreszcie przetwornik o dynamice zbliżonej do natury :) A póki co, taka zabawa jest chyba całkiem przyjemna, jak i jej często nieoczekiwane efekty :D No dobra, teraz zrobię HDR w filmie :lol:

5y12u3k

Postautor: 5y12u3k » piątek, 01 lut 2008, 22:57

Dzięki za miłe słowa, cieszę się że moje HDR'y się podobają :) Przyznaję, że od jakiegoś czasu mam jakiś HDR'owy nałóg z którego na razie nie udaje mi się wydostać :) Na wstępie muszę podkreślić, że nie uważam się za jakiegoś HDR'owego guru, nie bawiłem się do tej pory w składnie HDR'ów z większej niż 3 ekspozycji a wręcz większość powstała z pojedyńczego RAW'a.

Polecam Waszej uwadze dwa programy - chyba najpopularniejszy Photomatix oraz nieco mniej popularny Dynamic Photo HDR - obydwa dostępne w wersji trial.
Wersja trialowa DP HDR (v2.3) ma dwa tryby pracy - Limited Trial - oparta na starszej wersji 1.4 w pełni funkcjonalna (działa zapis) dodatkowo watermark nie jest uciążliwy (bardzo drobny tekst w lewym dolnym rogu zdjęcia) - w trybie Full Showcase mamy dostęp do wszystkich opcji najnowszej wersji jednak nie ma możliwości zapisu.
Jako, że efekty jakie można osiągnąć za ich pomocą są różne - stosuję naprzemiennie obydwa.

Linki:

Dynamic Photo HDR -> http://www.mediachance.com/hdri/index.html
Photomatix Pro -> http://www.hdrsoft.com/

Testowałem również inne programy - są też i takie zupełnie darmowe - jednak ich interface zazwyczaj nie jest zbyt udany przez co trudno osiągnąć zadowalające efekty.

Jak już zostało tu napisane - najlepszą jakość HDR'a uzyskamy łącząc kilka ekspozycji danego ujęcia - czyli stawiamy aparat na statyw i strzelamy serię 3 zdjęć z bracketingiem, zazwyczaj korekta +/- 2EV jest optymalna ale nie zawsze wystarczająca a większe wartości często są niedostępne i wtedy trzeba ręcznie dobierać czasy naświetlania.
Z drugiej strony często zadowalające efekty daje obróbka pojedyńczego raw'a - tylko trzeba ostrożniej dobierać parametry i próbować różnych kombinacji - na początku będzie to wymagać sporo cierpliwości ale z czasem na pewno opanujecie to do perfekcji :)
To co wygeneruje Photomatix obrabiam dalej w Photoshopie - Shadow/Highlights, Brightnes/Contrast, Levels itp.

Chętnie odpowiem na jakieś bardziej konkretne pytania jeśli będzie taka potrzeba.

Awatar użytkownika
Kalim
Posty: 965
Rejestracja: sobota, 21 sty 2006, 23:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kalim » sobota, 02 lut 2008, 09:07

dzięki bardzo 5y12u3k

teraz tylko trzeba znaleźć ładne miejsca i zrobić jakieś hdr'y

rano widok z okna na wschód słońca, strasznie wiało i te krzaki i trawa dziwnie wyszły, co zdjęcie to one były w innym miejscu

Obrazek


a to zrobione nowsza wersja programu photomatix 2.5.4, drzewa bardziej normalne

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 02 lut 2008, 10:15 przez Kalim, łącznie zmieniany 2 razy.


Obrazek

LAPA
Posty: 562
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:37
Kontaktowanie:

Postautor: LAPA » sobota, 02 lut 2008, 09:50

wersja poranna:

Obrazek
Pozdrawiam

LAPA



---=== www.talh.pl ===---

baku
Posty: 966
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 19:17
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: baku » sobota, 02 lut 2008, 14:32

taki HDR z naszej branzy. dosc ciekawa ta technika jest aczkolwiek bardziej mi to przypomina jakas grafike teraz co uliczny artysta maluje sprajem podczas jarmarku niz prawdziwe zdjecie

Obrazek
Obrazek


Wróć do „Foto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości