Zdjęcia lotnicze.

...zdjęcia i obróbka (np. mój pierwszy spotting)
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 602
Rejestracja: piątek, 02 lut 2007, 22:10
Lokalizacja: Kartuzy
Kontaktowanie:

Zdjęcia lotnicze.

Postautor: Mateusz » środa, 20 lut 2008, 14:13

A więc tak,po pewnych wydarzeniach na forum i pod namowa Rava postanowiłem sie powymądrzać troche apropo fotografii lotniczej.
1) Zdjęcia musi być proste,poziom należy ustalac do tła:słupy,terminal.
2) Samolot musi być w centrum kadru(głównie chodzi o kadłub)
3)należy dbać o odpowiednią ostrość zdjęcia ,kolory,kontrast,aby wszystko wyglądalo naturalnie
4)zdjecie nie moze byc ani prześwietlone ani zbyt ciemne(zwłaszcza należy na to uwazac zimą kiedy zdjecia mogą (przez jasny śnieg) wyjśc zbyt ciemne.
to tylko kilka podstawowych wytycznych aby zdjęcie miało szanse dostać sie na jakikolwiek portal i żeby bylo dobrym SPOTTERSKIM strzałem.
Pisze to głownie do nowych użytkownikow forum. życze wielu udanych zdjęc :)
Pozdrawiam serdecznie
__________________________________________
Obrazek

Kaspar
Posty: 734
Rejestracja: piątek, 20 sty 2006, 20:41
Lokalizacja: EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: Kaspar » środa, 20 lut 2008, 15:43

...to może ja coś dorzuce dla tych początkujących
-nie używać czasów dłuższych niz 1/200s-panningi dla bardziej doświadczonych
-nocne zdjecia na ISO jak najniższym (w wypadku 350/400D ISO100/200) i przysłony od f8-f13
-poziomowanie względem horyzontu (słupy i inne gady też mogą być krzywe)
-nie wyciągac z pełnego kadru więcej niż 1/3 obrazu bo później strasznie widoczna jest komprecha
-telefon służy do dzwonienia a nie robienia zdjęć!
-kokpity/wnętrza na jak najniższej przysłonie i średniej wartości ISO dla aparatu (wtedy to co poza samolotem sie nie przejara)
-w gorszych warunkach nie bać sie używać statywu/monopadu
-zdjęcia przez szybe wykonywać tak by szkło obiektywu niemal dotykało szyby okna/czy czegokolwiek innego dzieki temu uniknie sie odbić
-w miare możliwosci inwestować w lepsze obiektywy niż w lepsze body

Awatar użytkownika
ravecki
Posty: 1889
Rejestracja: piątek, 20 sty 2006, 16:27

Postautor: ravecki » poniedziałek, 25 lut 2008, 13:23

Warto poruszyc przy okazji temat wrzucania zdjec na forum,
proponuje:
Format 3x2;
Rozmiar 1024x683;
Waga, 200kb;
chodzi mi o to aby forum ladowalo sie w miare sprawnie, jesli zdjecie warte zobaczenia w wiekszej rozdzielczosci to link do niego wystarczy wrzucic albo miniaturke.
Wiem ze wszsycy maja super lacza i duze dyski ale po co obciazac siec i marnowac kb transferu z serwera. Mamy dzial Video i niech on bedzie od pozerania kb :).
Obrazek
ravecki

wooki1
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 16 mar 2008, 00:15
Lokalizacja: RUMIA
Kontaktowanie:

Postautor: wooki1 » niedziela, 27 kwie 2008, 22:37

witam! nie chcę zakładać nowego wątku więc pisze tutaj! konkretnie chodzi mi o obróbke o wyostrzenie, zniwelowanie szumów jakich programów używacie i jak to robicie! jestem amatorem wiec proszę o pomoc? :oops:

STRU$
Posty: 530
Rejestracja: piątek, 15 cze 2007, 12:04
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: STRU$ » poniedziałek, 28 kwie 2008, 07:56

Do odszumiania używam Neat Image a cała reszta w Photoshopie.
Przy okazji mam pytanie do tego co napisał Kaspar. Dlaczego nie używać czasów dłuższych niż 1/200?
Pozdrawiam Piotr

Spotter
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:35
Lokalizacja: EPGD

Postautor: Spotter » poniedziałek, 28 kwie 2008, 09:01

Przy 1/200s masz pewnosc, ze zdjecie wyjdzie ok. Natomiast jezeli jestes mniej doswiadczonym fotografem, to robiac przy 1/160s i mniej mozesz miec problem z uzyskaniem dobrego zdjecia.

Ja najpierw robilem na 1/500s,pozniej zszedlem na 1/320s, 1/250s a teraz robie 1/160s. Przy 1/125s nie zawsze mi wychodza perelki.

STRU$
Posty: 530
Rejestracja: piątek, 15 cze 2007, 12:04
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: STRU$ » poniedziałek, 28 kwie 2008, 10:32

Ok. dzisiaj się chyba nie wyspałem....skojarzyło mi się że dłuższy czas to 1/500 itd. Sorki za bezsensowne pytanie...
Pozdrawiam Piotr


Wróć do „Foto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości