PORADY EXPERTA: Jak filmować samoloty

...zdjęcia i obróbka (np. mój pierwszy spotting)
Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

przydatne programy

Postautor: MarcoPolo » poniedziałek, 31 mar 2008, 16:14

Filmy do formatu flash konwertuję prostym i DARMOWYM programikiem Video to Flash Converter, który można pobrać tutaj
(jak również wiele innych pewnie przydatnych rzeczy).

http://www.dvdvideosoft.com/free-dvd-video-software.htm

Aby uzyskać inne rozdzielczości i kompresje można edytować (np. notatnikiem) plik FlashProfile.xml, który jest w tym samym katalogu, co program.

Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

Postautor: MarcoPolo » poniedziałek, 31 mar 2008, 17:10

do usług :)

Przeczytałem, że następna wersja będzie miała:

"a preset editor, so you will have more control over the output video. You will be able to change such parameters as picture size, frame rate and bitrate."

Bardzo podobają mi się ci kolesie!

Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

PORADY EXPERTA: Jak filmować samoloty

Postautor: MarcoPolo » czwartek, 10 lip 2008, 09:47

Oto trochę dobrych rad dla filmujących obiekty latające:

    * jeżeli trudno jest uzyskać stabilny obraz, to lepiej nie stosować dużych zbliżeń
    * utrzymanie szybko przemieszczającego się obiektu w kadrze przy dużym zoomie jest trudne nawet przy korzystaniu ze statywu, a co dopiero z ręki
    * jeżeli już duży zoom, to niektóre ujęcia lepiej zrobić statycznie, tzn. oprzeć o coś kamerę i pozwolić, by samolot wolno przemieścił się w kadrze
    * stanąć bardzo stabilnie, zawsze trzymać kamerę w obu rękach (ja np. w ogóle nie korzystam z "gripa" kamery) i najlepiej wstrzymać oddech na czas ujęcia :D
    * jeżeli coś się ogląda z trudem, to lepiej zrezygnować z takiego ujęcia lub tego fragmentu, chyba że zdarzyło się coś naprawdę spektakularnego
    * czasem dobry efekt daje spowolnienie 2-4 razy jakiegoś ciekawego i w miarę stabilnego fragmentu filmu
    * filmowanie przy dużym zoomie samolotów ze statywu wymaga solidnego statywu, bardzo dobrej głowicy (najlepiej olejowej) i dużej praktyki - cały czas się tego uczę :wink:
    * dość dobry efekt daje przywiązanie gumki do rączki statywu ale to też wymaga praktyki i bardzo dobrego wyregulowania głowicy (szczególnie przy ujęciach "po skosie")
    * jeżeli się nie ma dobrej głowicy, to być może dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie monopodu
    * nawet jeżeli się używa solidnego statywu, to przy dużym zoomie wielką rolę odgrywa nawet niewielki wiatr, szczególnie porywisty.
    Wtedy trzeba osłonić kamerę parasolem, parawanem, itp. albo zrezygnować z panoramy, położyć kamerę na woreczku z piaskiem, grochem, itp. i dodatkowo obciążyć - tak kręciłem ujęcia wzdłuż osi pasa
    * lepiej nie nadużywać udziwnionych połączeń montażowych, proste cięcia, przenikania, przejścia przez czerń, biel są bardziej naturalne (najlepszą zasadą jest aby były prawie niezauważalne)
    * praktyka czyni mistrza

Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

Postautor: MarcoPolo » środa, 05 lis 2008, 14:38

Po zainstalowaniu najnowszej wersji Adobe Flash Player (10) nie można oglądać filmów z naszego serwera.
Dopóki problem nie zostanie rozwiązany na serwerze, jedyną opcją jest odinstalowanie Flasha i ponowne zainstalowanie wersji 9, którą można pobrać tutaj:
http://www.epgd.net/UPLOAD/Upload/Marco ... ayer_9.exe

RealPilot

Prezentacja materialu filmowego

Postautor: RealPilot » niedziela, 23 lis 2008, 13:14

Witam wszystkich Forumowiczów jako Newbie.
Cieszę się ogromnie, że Administratorzy byli łaskawi przyjąc mnie do grona entyzjastów fotografii i filmuy lotniczego.
Pozwólcie, ze na początek się przedstawię. Jestem pilotem, z drugiej zaś strony filmowcem. W swoich zbiorach posiadam olbrzymią ilość materiałów filmowych, w tym m.in. z lotniska GDA /EPGD/. Jeżeli któraś bądź ktoryś z forumowiczów, bylby tak mily i podpopwiedział mi, w jaki sposób umieszczać materiały filmowe, to bylbym wielce zobowiązany.
Druga zaś sprawa jest taka. Bardzo często realizując materiał zdjęciowy bzpośrednio na płycie lotniska, lub w pobliżu dróg kołowania, lub drogi startowej, bardzo chętnie widzialbym pomocną dłoń osoby, ktora zajmuje się bądź próbuje swoich sił na polu twórczości filmowej. Chodzi tutaj o pomoc przy operowaniu kranem kamerowym, oświetleniu przy pracy steadycamem itp. To tyle i aż tyle początek. Bo nie wiem, czy adminstratorzy forum, nie uznają mego psoty za zbyt dlugi.
Dlatego pozdrawiam Administrację forum oraz koleżanki i kolegow w EPGD Spotters.
Z lotniczym pozdrowieniem
Wiesław

monti
Posty: 83
Rejestracja: piątek, 19 paź 2007, 23:42
Lokalizacja: gdynia

Postautor: monti » niedziela, 23 lis 2008, 13:19

Witam na naszym forum. Myśle że w niedługim czasie wypowiedzą sie koledzy i koleżanki którzy takowe filmy tutaj zamieszczają.
.... .... ... .... ...

baku
Posty: 966
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 19:17
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: baku » niedziela, 23 lis 2008, 13:28

U nas na forum osoba wiodaca w dziale Video jest zdecydowanie MarcoPolo.

Filmy dodawane na strone sa dodawane za pomoca specjalnego panela administracyjnego z wykorzystaniem naszego ftp i jego przestrzeni dyskowej.

Zachecam do podzielenia sie wlasnymi filmami ktore juz znajduja sie w internecie i mysle ze niedlugo tak jak Marcopolo doczekasz sie specjalnego miejsca na serwerze:)
Obrazek

Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

Postautor: MarcoPolo » niedziela, 23 lis 2008, 16:51

Witaj Wiesławie!

Śmiało można powiedzieć, że na pewno wszyscy ucieszyli się z tego, że dołączyłeś do naszego grona!
Już samo to, że ktoś kolejny w naszej grupie jest pilotem daje nadzieję na dalsze zdobywanie wiedzy o lotnictwie z pierwszej ręki,
a do tego jesteś filmowcem z bogatym, jak można sądzić, doświadczeniem!

Czy gdzieś już można zobaczyć Twoje filmy w necie?

Aby dodawać filmy (przekonwertowane do formatu Flash - FLV) musisz mieć odpowiednie uprawnienia.
Myślę, że bez problemu otrzymasz je, jak również instrukcję, jak takie filmy zamieszczać.
Chyba trzeba będzie stworzyć osobny dział w galerii video pt: "archiwalne filmy z EPGD". :wink:

pozdrawiam,
Marek

Browar
Posty: 950
Rejestracja: czwartek, 27 mar 2008, 18:32

Postautor: Browar » niedziela, 23 lis 2008, 21:38

Ja również witam :). A na jakich maszynach latasz jeśli można z ciekawości spytać?

Pozdrawiam :)

RealPilot

Postautor: RealPilot » wtorek, 25 lis 2008, 00:53

Witam miłe Koleżankii i Kolegów
Wielką radość sprawiła mi Wasza aprobata mojego uczestnictwa we wspólnych przedsięwzięciach "spotterowych".
Marku, dziękuję za fachowe podpowiedzi dotyczące zamieszczania filmów w sieci. Będziemy mieli okazję spotkania się w najbliższych dniach. Ufam, że udzielisz mi wielu cennych rad, z których chętnie skorzystam.
W związku z pytaniami do mnie jakie pojawily się na forum - dotychczas nie publikowałem w sieci swoich filmów. Dlatego chętnie się nimi podzielę. Film "lotniczy" czy też "samoloty w filmie" jak rówwnież w realu, zawsze budzą emocje i zainteresowanie. Często mam z kolegą okazję zaobserwować z kokpitu samolotu, grupki ludzi z aparatami fotograficznymi oraz kamerami, którzy staraja sie uchwycić to "coś". Koleżanki i Koledzy "tak trzymać".
Z lotniczym pozdrowieniem
Wiesław

"Będąc w górze, marzyć aby być na ziemi, zaś na ziemi aby być tam w górze" - Ikar

Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

Postautor: MarcoPolo » sobota, 14 lut 2009, 01:14

Tzw. "trudności obiektywne" spowodowały, że dopiero teraz
RealPilot może zaprezentować część swoich materiałów.
Wspomnienie lata na EPWA. Teraz czekamy na EPGD! :wink:

Obrazek

Awatar użytkownika
Foglider
Posty: 161
Rejestracja: wtorek, 07 sie 2007, 13:59
Lokalizacja: pomorze

Postautor: Foglider » sobota, 14 lut 2009, 09:37

No no, widzę rośnie konkurencja dla MarcoPolo :) Film superancki !
Obrazek

Pozdrawiam! Tomek.

Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

Postautor: MarcoPolo » sobota, 14 lut 2009, 13:41

Mam nadzieję, że autorowi zdjęć taka impresja też się spodoba. ;-)
Film zyskałby zdecydowanie w trybie "wysokiej rozdzielczości" na YouTube.
Kiedy (i czy w ogóle) taka opcja się pojawi stanowi dla mnie zagadkę - załadowałem w jakości takiej, jak zwykle.

Awatar użytkownika
MarcoPolo
Posty: 478
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 18:35
Lokalizacja: Sopot
Kontaktowanie:

Postautor: MarcoPolo » niedziela, 15 lut 2009, 21:46

Trochę mnie to wkurzyło, że na YouTube nie można teraz oglądać w HQ, więc zrobiłem krótkie dochodzenie.
NIE MOŻNA TYLKO W FIREFOX i OPERZE!
W IE (ale TYLKO po dopisaniu magicznego: &fmt=18 do url) pojawia się opcja HQ!
Bardzo ciekawe! :D
Poniżej wpisałem kod do oglądania w trybie HQ w Internet Explorerze:

Obrazek

Sam link wygląda tak:
http://www.youtube.com/watch?v=TcuN-C-09uI&fmt=18

... i okazuje się, że tak samo można z innymi filmami:
http://www.youtube.com/watch?v=90sKwl3s0bs&fmt=18
Od razu inaczej się to ogląda. :wink:
Dajcie znać, jak to wygląda u Was.

vincent
Posty: 505
Rejestracja: piątek, 25 maja 2007, 17:10
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: vincent » poniedziałek, 16 lut 2009, 06:50

Faktycznie, pomogło :) Dzięki za "hint" :D


Wróć do „Foto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości