Pierwsze wykonane foty

...zdjęcia i obróbka (np. mój pierwszy spotting)
Awatar użytkownika
Blink
Moderator
Posty: 2312
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 08:09
Lokalizacja: Gdańsk // EPGD
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: Blink » wtorek, 19 cze 2012, 21:04

Żeby spotkać się i pogadać z ludźmi nie trzeba byc w stowarzyszeniu :wink: Najpierw przyjezdzaj na lotnisko, daj sie poznać, sam poznaj innych, czytaj forum...czesto mozna wyczytac kiedy jakies focenie....ludzie na przyklad umawiaja sie na shoutbox wiele razy.Żeby robic zdjecia nocne nie trzeba byc tylko na spacerniaku....z cargo masz bardzo dobre kadry często....tak samo pojedynczy płot jest za T2 na nowej płycie....wystarczy sie rozjerzeć :) pozdrawiam!!!
Pozdrawiam :mrgreen:

Obrazek

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: KubaN » wtorek, 19 cze 2012, 22:30

Zgadzam się z przedmówcą ;) a foty eleganckie na początek :) próbuj na galerie, to sam zobaczysz, co jest nie tak :)
Pozdrawiam, JN

Obrazek

Awatar użytkownika
ravecki
Posty: 1889
Rejestracja: piątek, 20 sty 2006, 16:27

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: ravecki » środa, 20 cze 2012, 17:51

witam, koledzy juz wszystko napisali wiec ja dodam od siebie do zobaczenia pod plotem :)

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » niedziela, 19 maja 2013, 15:20

Witam całe grono trójmiejskich miłośników lotnictwa. Od razu przyznaję się bez bicia, że jestem w Gdańsku niejako "z importu". Trafiłem tu dwa lata temu, kiedy to los rzucił mną "za pracą" ze Szczecina.
Przyznam się także, że fotografię lotniczą postrzegam głównie przez różnego rodzaju wypady na pokazy lotnicze itp. Nie jestem ekspertem w tematach lotniczych (nie prowadzę dyskusji w tematach. np. zasadności stosowania tego, a nie innego rodzaju silnika w danej maszynie). Lotnictwo istnieje dla mnie poprzez zainteresowania fotograficzne. Z drugiej zaś strony fotografia wciągnęła mnie poprzez lotnictwo. Takie swoiste samonapędzające się "perpetum mobile" :)
Zarejestrowałem się na szacownym forum licząc, że spotkam tu osobników, którzy, podobnie jak ja, gotowi poświęcać chcą własne siły i środki na różnego rodzaju wypady spotterskie w miejsca i na wydarzenia godne uwagi. Kiedyś jeździłem z grupą szczecińską, ale, niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Ludzie rozjechali się po świecie. Mam nadzieję, że przygarniecie jedną zbłąkaną owieczkę do swojego stadka :)
Dotychczas przytrafiło mi się być na czterech edycjach ILA (2006-2012). Za dwa tygodnie ruszam w samotną podróż pociągiem do Pardubic, bo moim marzeniem jest zobaczyć B17-tkę, a wypad na pokazy do UK kosztuje troszkę więcej niż do Czech. Generalnie, w sferze moich zainteresowań leżą samoloty historyczne oraz współczesne lotnictwo wojskowe.
Żeby nie być gołosłowny, pozwolę wrzucić kilka swoich pstryków z ostatniego ILA:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Wiem, że obróbka u mnie ciągle "leży". Także pod tym względem liczę na nauki na tymże forum.
Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Awatar użytkownika
ravecki
Posty: 1889
Rejestracja: piątek, 20 sty 2006, 16:27

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: ravecki » niedziela, 19 maja 2013, 21:18

koledzy zapene wypowiedza sie w temacie obrobki, ja oczywiscie witam na forum i do zobaczenia na gorce

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » sobota, 25 maja 2013, 22:29

Dzięki, Mariusz za wczorajsze spotkanie na górce przy lotnisku. Sympatycznie spędzony czas. Wiem, że troszkę Ci poprzeszkadzałem ;) Miło się porozmawiało, troszkę pofociło - choć warunki oświetleniowe raczej nieciekawe. Mam nadzieję na spotkanie w przyszłości - na górce bądź na jakichś ciekawych pokazach.
Fotek nie wrzucam bo te kadry to pewnie stali bywalcy forum znają już do obrzydzenia. Jedną tylko na dowód prawdziwości spotkania ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
rulez76
Posty: 472
Rejestracja: wtorek, 17 maja 2011, 19:26
Lokalizacja: Sztum - Malbork
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rulez76 » niedziela, 26 maja 2013, 10:32

Witaj Sławku.
Czas miło spędzony :)
Parę nowych maszyn doszło, fajnie było Cię poznać, no i w końcu mam Travela :D
Pozdrawiam i do zobaczenia
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Woźniak
Obrazek
Obrazek

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 26 maja 2013, 17:20

Hej @yanis ;)

Myślę że lepiej by było zrobić zdjęcie niebieskiego jak jechał po pasie startowym zamiast po drodze kołowania - byłby bliżej, jakość byłaby lepsza :) To tak z mojego punktu widzenia ;)

Kadr kadrem - ale taką maszyna warto uwietrznić (bardzo rzadko u nas jest) niestety...

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » niedziela, 26 maja 2013, 18:34

Mam problem tego typu, że pomiędzy ogniskowymi 70 i 200 nie mam żadnego szkła. Tego jednego właśnie brakuje mi do kompletu - a ono byłoby w tej sytuacji idealne. Nie sądziłem, że kiedykolwiek dopadnie mnie przy samolotach problem za długiej ogniskowej :) Krótszych szkieł nie brałem, bo mój wypad na lotnisko miał głównie charakter towarzyski.

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 26 maja 2013, 18:43

No i wszystko jasne :)

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 26 maja 2013, 18:45

Popracuj nad ostrością zdjęć (może większa głębia np. F7, krótszy czas naświetlania, podostrzenie zdjęć) i nad jasnością - fotki które zamieściłeś trochę za ciemne wg mnie. Ale może inni się wypowiedzą ;)

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » niedziela, 26 maja 2013, 19:10

Z kolorami faktycznie mogą być szopki. Pracuję na monitorze podpiętym przez HDMI do laptopa. Próbowałem skalibrować monitor, ale przy tym rozwiązaniu efekt jest, niestety, mizerny. W każdym bądź razie na moim monitorze ta fota wydaje mi się wręcz za jasna :)
Z tą ostrością mnie troszkę zaskoczyłeś. Bardziej spodziewałem się krytyki kolorystycznej. Nie potrafię uzyskać tak czystych i klarownych kolorów jak na Waszych zdjęciach. Zawsze jakieś takie "brudne" wychodzą. Używam Nikon Capture NX, a nie fotoszopów - głównie ze względów cenowych. Ale, myślę, że w tym programie też można by było uzyskać lepszy efekt. Jednak umiejętności ciągle brak.
Wyostrzanie mam ustawione w puszcze na 3 (w skali 1-9). Programowo raczej staram się już nic nie dodawać bo po pomniejszeniu fotki krawędzie zaczynają "wyłazić" ze zdjęcia - nie podoba mi się taki efekt. Wielkie dzięki za konkretne uwagi. Teraz będę dumał, co zrobić z tym monitorem (dotychczas wydawało mi się, że uzyskałem optymalne jego ustawienie)...

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 26 maja 2013, 19:51

Proponuję wyostrzanie na 6-7 w puszce (do samolotów) - do portretów i innych 3 jest ok.

Kolorystycznie - dużo zależy od monitora, ja swój ustawiałem (niebłyszcząca matryca) na oko (biel, kontrast) reszta standardowe ustawienie producenta (iiyama).
W obróbce kolorystycznej to ja dobry nie jestem, mam problemy ze zdejmowaniem konkretnych kolorów itp. - tutaj musiałbyś się innych popytać. Są u nas "mistrzowie" obróbki w grupie :)

PS
Oczywiśnie nie wszystkie foty wg mnie są za ciemne, ale napwno dużo nie ostrych. NIe widać danych EXIF na Twoich zdjęciach więć ciężko się też odenieść do tego i uzależnić efekt od ustawień aparatu...

yanis
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:12

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: yanis » niedziela, 26 maja 2013, 20:50

Monitor mam przyzwoity - teoretycznie przeznaczony dla grafików. Posiadam też kalibrator. To wszystko ładnie działało, gdy było podpięte do komputera stacjonarnego. W tym wypadku problemem jest albo sama grafika w laptopie, albo złącze HDMI. Swego czasu walczyłem z kalibrowaniem, ale po każdorazowym restarcie miałem różną (widoczną nawet gołym okiem) kolorystykę obrazu (i nie chodzi tu tylko o efekt stopniowego rozgrzewania się matrycy). Nie wiem, gdzie dokładnie jest problem. Zakupu stacjonarnego w chwili obecnej nie planuję.
Dziwne, że wywala Exify na zdjęciach. Ja ich, generalnie, nie usuwam... Fotka była zrobiona na ogniskowej 300mm (piszę o tym zdjęciu z górki przy lotnisku). Czas 1/640s, przesłona 6.3, ISO 200. Sprzętowo: Nikon D800 + Nikkor 200-400. Body mam po kalibracji (byłem z nim osobiście serwisie w W-wie). I dotąd byłem zadowolony z efektu kalibracji. A Ty mi właśnie zasiałeś ziarno niepokoju (może znowu mam back-focus?), na 4 dni przed wyjazdem do Pardubic :)

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze wykonane foty

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 26 maja 2013, 21:32

Heh, Ty mnie teraz tym bardziej zdziwiłeś :)

Po fotkach które wrzuciłeś kilka postów wyżej nie sądziłbym że masz taki wypasiony sprzęcior - i nie chodzi mi tu o umiejętności (nie mi to komentować bo jestem też raczkujący w tym tematcie wg mnie) tylko jakość zdjęć :) Rób fotki bo możliwości są jak piszesz :)

A monitor - dziwna sprawa - może podepnij zwykłym kablem, może jakieś dziwne ustawienie grafiki w komputerze masz... nie mam pomysłu na to :P


Wróć do „Foto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości