Pytanie techniczne o Rawy

...zdjęcia i obróbka (np. mój pierwszy spotting)
Awatar użytkownika
Blink
Moderator
Posty: 2312
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 08:09
Lokalizacja: Gdańsk // EPGD
Kontaktowanie:

Pytanie techniczne o Rawy

Postautor: Blink » poniedziałek, 28 cze 2010, 07:23

Mam pytanko do znawców tematu Rawów.

Ostatnio pierwszy raz napstrykąłem dużo zdjęć w samych Rawach na profilu standardowym w moim body. W profilu aparatu zmniejszyłem sobie lekko nasycenie i ostrość. Ale potem jak zgrałem wszystko na kompa to kolorystycznie całe zdjęcia zupełnie inaczej wyglądały niż u mnie na wyświetlaczu. Wiem że LCD aparatu nie można ufać za duża aż jest róznica w kolorach.

Generalnie najpierw w programie zdjęcie przez 2-3 s. po otwarciu wyświetla się tak jak na aparacie a potem automatycznie zmienia kolorystykę po "podświetleniu" kursorem. Czy da się coś zrobić żeby ustawienia które zrobiłem w body ( zmniejszone nasycenie, balans bieli itp ) było potem takie jak zgram plik na kompa. Żebym nie musiał całej obróbki od nowa robić? Z góry dziękuję za odp. Zaczynam dopiero przygodę z rawami dlatego proszę o pomoc :)
Pozdrawiam :mrgreen:

Obrazek

Bart
EPGD Spotters
Posty: 278
Rejestracja: poniedziałek, 22 sty 2007, 19:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Bart » poniedziałek, 28 cze 2010, 23:50

Odkąd fotografuję lustrzanką używam wyłącznie RAWów. Jedną z najfajniejszych ich cech jest to, że kolorami możesz się zająć dopiero przy ich wywoływaniu i balans bieli w aparacie mieć poglądowo dostosowany tylko "mniej więcej" do panujących warunków. Niestety cała zabawa RAWami zaczyna się dopiero w komputerze - przy foceniu wystarczy tylko dobrze naświetlić zdjęcie (choć i z lekkiego przepału da się odzyskać szczegóły). Jeśli zatem chcesz bawić się nasyceniem itp. w aparacie, to pozostają jpegi, RAWa możesz za to wywołać w kompie na 100 różnych sposobów, zdecydowanie mniej tracąc na jakości przy obróbce w programie do wywoływania. Staram się zatem jak najwięcej pożądanych efektów uzyskać na etapie wywoływania RAWa - mogę to robić tylko w odniesieniu do całego zdjęcia, bo dysponuję modułem ACR od mojego PS Elements 6 - by później nanieść ewentualne zmiany miejscowe w PS-ie na wywołanym pliku i zapisać jako niewyostrzonego tifa "matkę" (ostrzę w PS dopiero po przeskalowaniu do pożądanej rozdzielczości przed wydrukiem lub publikacją). Reasumując - jakkolwiek masz ustawiony aparat (w sensie nasycenia, ostrości, kontrastu itp.), to RAW jest plikiem surowym z matrycy i nie ma to na niego wpływu. Życzę miłej zabawy z RAWami, a warto, bo skok jakościowy w porównaniu do jpgów jest niesamowity :)

Awatar użytkownika
Kalim
Posty: 965
Rejestracja: sobota, 21 sty 2006, 23:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kalim » wtorek, 29 cze 2010, 07:05

Paweł apropo naszej rozmowy telefonicznej sprzed paru dni o Rawach, to jeszcze musze dodać ze program Digital Photo Profesional, ktory jest na plycie z aparatem zawiera opcje przypisania WB o takich parametrach jak w aparacie. O parametrach czyli kolorach mam na mysli....

Obrazek

baku
Posty: 966
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 19:17
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: baku » wtorek, 29 cze 2010, 07:42

Tak szczerze to jak dla mnie rawy sa najbardziej uzyteczne podczas nocnych zdjec bo wtedy mozna zmienic wszystkie parametry - szczegolnie exposure i WB.

Zrob testowe zdjecie raw i jpg na dokladnie tych samych ustawieniach i jak zgrasz to musi wyjsc to samo.

Ten program canonowski z plyty jest bardzo prosty w obsludze i uwazam ze w pelni spelnia swoje zadanie. bawilem sie kiedys innymi wynalazkami ale szkoda czasu bo efekt byl taki sam.

Awatar użytkownika
Blink
Moderator
Posty: 2312
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 08:09
Lokalizacja: Gdańsk // EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: Blink » wtorek, 29 cze 2010, 07:48

Kalim pisze:Paweł apropo naszej rozmowy telefonicznej sprzed paru dni o Rawach, to jeszcze musze dodać ze program Digital Photo Profesional, ktory jest na plycie z aparatem zawiera opcje przypisania WB o takich parametrach jak w aparacie. O parametrach czyli kolorach mam na mysli....


To spróbuje w tym wtedy wywołać.

Pytanie dlaczego jak otwieram w Camera Raw, Bridge, Capture one to wyświetla inną kolorystykę a nie taką jak ustawiłem w aparacie ?? Ktoś potrafi na to odpowiedzieć?
Pozdrawiam :mrgreen:

Obrazek

Bart
EPGD Spotters
Posty: 278
Rejestracja: poniedziałek, 22 sty 2007, 19:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Bart » wtorek, 29 cze 2010, 12:59

Jeśli chodzi o WB, to u mnie w Adobe Camera RAW otwiera się z balansem bieli "Jak na ujęciu" (w angielskiej wersji pewnie będzie "as shot"). A jeśli mówisz np. o zmniejszonym nasyceniu, to może niejasno się wyraziłem w poprzednim poście, ale ideą RAWów jest otrzymanie "nie ruszanego" obrazu z matrycy. Innymi słowy - wywołując RAWa nie pozostawiasz nic wbudowanym algorytmom aparatu, tylko sam kształtujesz obraz jak chcesz. Ostatnio np. niektórzy producenci lustrzanek zbierają srogie cięgi w recenzjach za ingerowanie softem aparatu w RAWy (szczególnie w lustrzankach entry-level). Dla mnie RAWy są błogosławieństwem, bo najczęściej fotografuję krajobrazy o zmierzchu lub świcie i mogę odtworzyć sobie scenę tak, jak ją widziałem (kliknij na www w moim profilu). Dodam jeszcze, że mam ustawioną przestrzeń barwną na Adobe RGB - zdjęcia lepiej wyglądają w książkach i czasopismach (i nie tylko), jeśli je w niej rejestrujesz. Powtórzę się więc - obróbka w aparacie: jpegi, RAWy - jeśli Ty chcesz po części "być" aparatem i obsługującym cyfrową ciemnię.


Wróć do „Foto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości