Ogłoszenie konkursu na nowy terminal

...różne na temat naszego lotniska
przyb
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2006, 21:36
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Ogłoszenie konkursu na nowy terminal

Postautor: przyb » środa, 04 kwie 2007, 15:18

Gdański terminal zaprojektują najlepsi
Michał Tusk

Gdańskie lotnisko ogłosiło konkurs na projekt nowego terminalu pasażerskiego. Nagroda dla zwycięzcy wynosi 40 tys. złotych. Obiekt za ponad sto milionów złotych obsłuży pierwszego pasażera za trzy lata

Budowa nowego terminalu to tylko część ogromnego programu inwestycyjnego o wartości 400 milionów złotych, który w najbliższych czterech latach ma być realizowany w Rębiechowie. Celem jest osiągnięcie w tym czasie przepustowości rzędu siedmiu milionów pasażerów rocznie. W tym celu nowy budynek zostanie wyposażony w kilkadziesiąt stanowisk odprawy biletowo-bagażowej.

Na razie nie wiadomo, co się stanie z istniejącym terminalem.

- Czekamy na propozycje architektów - mówi Tomasz Kloskowski, wiceprezes Portu Lotniczego. - Stary terminal może zostać np. przebudowany na nowy lub połączony z nim po pewnym czasie. Wszystko zależy od koncepcji uczestników konkursu.

Termin zgłoszenia uczestnictwa upływa 23 kwietnia.

- Zainteresowanie jest duże - mówi Kloskowski. - Dokumenty pobrały już nie tylko czołowe polskie pracownie architektoniczne, ale również znane firmy z Zachodu.

A jest o co walczyć. Nagroda za zwycięstwo w konkursie to nie tylko 40 tysięcy złotych w gotówce, ale przede wszystkim wyłączność na wykonanie szczegółowego projektu budowlanego. Nie wystarczy jednak być architektem, by projektować gdański terminal. Lotnisko wymaga, aby każda pracownia miała doświadczenie w projektowaniu terminali lotniskowych o przepustowości powyżej miliona pasażerów rocznie.

Czym kierować się będzie komisja oceniająca projekty? - Największe i najbogatsze porty budują prawdziwe dzieła sztuki. Lotniska skupiające się na obsługiwaniu tanich linii stawiają funkcjonalne blaszaki. Nam zależy zarówno na formie architektonicznej, jak i na ekonomii - mówi Kloskowski. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w lecie (kiedy dokładnie, jeszcze nie wiadomo).

- Zwycięzca konkursu wykona dla nas projekt budowlany, na podstawie którego na początku 2008 roku ogłosimy przetarg na wykonanie terminalu. Ten powinien być gotowy w ciągu półtora roku - planuje Kloskowski.

Do tego czasu zmieni się całkowicie układ drogowy dookoła lotniska. Ruch w stronę Żukowa przeniesiony zostanie na ul. Budowlanych, po drugiej stronie pasa startowego. Ul. Słowackiego, która będzie dochodziła tylko terminalu, zostanie odsunięta o kilkadziesiąt metrów od lotniska i poszerzona do dwóch jezdni.

Żródło:
Obrazek


No to czekamy. Mam nadzieję, że będzie to budynek nie tylko funkcjonalny, ale także atrakcyjny architektonicznie... :D

Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 602
Rejestracja: piątek, 02 lut 2007, 22:10
Lokalizacja: Kartuzy
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz » środa, 04 kwie 2007, 15:29

i żeby uwzględnili miejsce dla spotterów tak żeby nie musieli marznąć:D

omd
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek, 04 gru 2006, 11:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ogłoszenie konkursu na nowy terminal

Postautor: omd » środa, 04 kwie 2007, 18:43

Gdański terminal zaprojektują najlepsi
Michał Tusk



Fajnie, że Michaś robi postępy :lol:

B772LR
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 09 mar 2006, 18:07
Lokalizacja: 3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: B772LR » środa, 04 kwie 2007, 19:32

Fajnie, że Michaś robi postępy

To znaczy? :twisted:

baku
Posty: 966
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 19:17
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: baku » czwartek, 05 kwie 2007, 16:40

Juz przetarg troche wisi na stronie portu, jak ktos jest ambitny to na zachodnich stronach o tematyce architektoniczno przetargowej tez znajdzie info. Bardzo podoba mi sie iz:
Walory funkcjonalne stanowia az 50%.

Unikniemy dzieki temu takiej sytuacji jak w obecnym terminalu ze jak przyleca 2 wieksze maszyny to ludzie na zewnatrz stoja...

'Lotnisko wymaga, aby każda pracownia miała doświadczenie w projektowaniu terminali lotniskowych o przepustowości powyżej miliona pasażerów rocznie.' ciekawe skad w Polsce tyle firm sie nagle na tym zna... Ale i tak mam nadzieje ze wygra jakis zachodni projekt typu full-wypas co bedzie bardzo funkcjonalny a przy tym ladny.
Obrazek

omd
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek, 04 gru 2006, 11:41
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: omd » czwartek, 05 kwie 2007, 22:32

B772LR pisze:
Fajnie, że Michaś robi postępy

To znaczy? :twisted:


Całkiem niedawno porównywał nasz terminal do Dworca Centralnego (w Warszawie naturalnie), wydaje się że obecnie już posiadł wiedzę nt. terminali w europejskich, bardziej znanych "portach lotniczych" jak Frankfurt Hahn, Charleroi. Gdzie zgodnie ze słowami Michasia postawiono typowe blaszaki, przy których takie Centrum Handlowe Osowa stanowi szczyt estetyki 8) i kolorystyki :shock: . Nie stanowi to poniekąd nic wielkiego przy totalnej szarości takiego Hahn :lol:

maciek-lotnik
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 18 lut 2007, 22:43
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: maciek-lotnik » piątek, 06 kwie 2007, 08:31

baku pisze:Juz przetarg troche wisi na stronie portu, jak ktos jest ambitny to na zachodnich stronach o tematyce architektoniczno przetargowej tez znajdzie info.

a gdzie konkretnie :?:

wojtaz

Postautor: wojtaz » piątek, 06 kwie 2007, 10:40

f c
Ostatnio zmieniony sobota, 16 lut 2008, 22:41 przez wojtaz, łącznie zmieniany 1 raz.

B772LR
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 09 mar 2006, 18:07
Lokalizacja: 3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: B772LR » piątek, 06 kwie 2007, 11:53

To wtakim razie się nie znamy - ”Michaś” to ja, witam serdecznie :)

I potwierdzam - w sensie funkcjonalności i tłoku nasz terminal jak najbardziej przypominia Dworzec Centralny.

Frankfurt Hahn to blaszak - spędziłem tam kilka razy ponad 15 godzin. Nic tylko często czysczony blaszak. Tu całkowicie zgadzam się z wiceprezesm Portu.

Pozdrawiam :)

omd
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek, 04 gru 2006, 11:41
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: omd » piątek, 06 kwie 2007, 21:25

B772LR pisze:To wtakim razie się nie znamy - ”Michaś” to ja, witam serdecznie :)

I potwierdzam - w sensie funkcjonalności i tłoku nasz terminal jak najbardziej przypominia Dworzec Centralny.

Frankfurt Hahn to blaszak - spędziłem tam kilka razy ponad 15 godzin. Nic tylko często czysczony blaszak. Tu całkowicie zgadzam się z wiceprezesm Portu.

Pozdrawiam :)


Naprawdę? to ten Michaś "autobusiarz" to Ty?

To trzeba było tak od razu. Znaczenie Dworzec Centralny w Warszawie kojarzy się wszytskim chyba tak samo czyli negatywnie - przynajmniej taką atmosferę robią media.

Natomiast tutaj po rozporacowaniu szczegółowym pojęcia Dworzec Centralny faktycznie sie zgadzam, że terminal w Gdańsku musi być funkcjonalny jesli jest w stanie obsłużyć taki natłok pasażerów, gdy był wybudowany dla zupełnie innej ilości pasażerów. Pod względem estetyki to inne "porty lotnicze" powinny wzorowac się na naszym terminalu. Natomiast wg swego nie znacie cudze chwalicie ... widzę że trzeba trochę pojeździć po świecie aby potrafić lub mieć chęć docenienia piękna naszego Gdańska.

B772LR
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 09 mar 2006, 18:07
Lokalizacja: 3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: B772LR » sobota, 07 kwie 2007, 10:56

Ja jak najbardziej doceniam piękno swojego miasta i nigdy nie wymienie go na inne. Nigdzie nie powiedziałem, że nasz obecny terminal jest brzydki w sensie estetycznym - podoba mi się. Określeniem blaszak określiłem (a w zasadzie nie ja tylko osoba z którą rozmawiałem) terminale lotnisk nastawionych na low-costy. Widziałem trochę lotnisk w życiu i nasze z pewnością na tle średniej jest ładne... Są lotniska i lotniska. Frankfurt Hahn to koszmar, ale np. Cote de Azur czy Porto to zupełnie inna (wyższa) liga. Obyśmy do niej awansowali.

Osobiście marzy mi się terminal ala ten w Porto - piękny, a jednocześnie funkcjonalny (wybudowany na EURO2004). Ruch mają tam podobny jak my mamy mieć za te kilka lat (czyli ok 5-7 mln).

Pozdrawiam :wink:

Awatar użytkownika
KubaN
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2006, 10:41
Lokalizacja: Gdańsk GDN/EPGD
Kontaktowanie:

Postautor: KubaN » niedziela, 08 kwie 2007, 11:49

BTW mi sie marzy taki terminal jak na Malcie... to jest dzieło :D
Pozdrawiam, JN

Obrazek


Wróć do „Ciekawostki związane z EPGD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości