Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

...wszelkie relacje z wyjazdów na inne lotniska, pokazy itp.
Awatar użytkownika
Mori
Posty: 78
Rejestracja: czwartek, 04 lip 2013, 03:23
Lokalizacja: EPMB
Kontaktowanie:

Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

Postautor: Mori » niedziela, 01 paź 2017, 09:27

Ponieważ udało mi się zdobyć akredytację na ćwiczenia w Szymanach to podrzucam trochę fotek z tej imprezy.

Generalnie plany wojskowe zmieniły się w ostatniej chwili i zamiast desantu spadochronowego 350 luda z 10 lataczy zrobiło się masowe desantowanie z ramp na ziemi. Lotnisko ma ograniczoną powierzchnię i ze względu na wiatr nie zdecydowali się na spadochrony. Ale i tak było ciekawie bo znaczna część lataczy kołowała i wysadzała kicajów 50-100m od nas :) Niestety mega ciekawe grupowe starty i lądowania były daleko od nas, pod ostre słońce i z silną termiką. A szkoda bo np. Kaśki startowały w 6 maszyn z kilkusekundowymi odstępami jedna od drugiej! Generalnie ostre słońce mocno przeszkadzało ale co zrobić. Przepraszam za ilość fotek ale to i tak tylko drobny przekrój tego co się działo.

1. Akcja zaczęła się od nalotu 2 F-16 ale piloci zrobili to profesjonalnie, od słońca i z całkowitym zaskoczeniem wroga i nas :) Byłem jedynym z grupy

który zdążył zrobić jakąkolwiek fotkę więc pomimo marnej jakości wrzucam tylko jako dowód że były :(

Obrazek

2. Potem pojawiły się grubaski :) Stały tyłem do mnie i z 50m ryczały 8 silnikami. Było faaaajnie :) Najzabawniejsze było jak jeden z oficerów przed ich przylotem zaczął namawiać wszystkie ekipy telewizyjne żeby pozabierały statywy, kamery itp. i cofnęły się dalej "bo ich zdmuchną". Mocno przesadzał ale i tak nikt się nie wyniósł :)

Obrazek

3.

Obrazek

4.

Obrazek

5.

Obrazek

6. W pierwszej fali obok 2 Herków desantowały też 2 Kaśki ale wyrzucały kicajów po drugiej stronie lotniska.

Obrazek

7. Ciężko uwierzyć ile tego luda wchodzi na pakę Herka

Obrazek

8.

Obrazek

9. Kicaje od razu przeszli do boju "zdobywając" pozycje czerwonych blokujące lotnisko

Obrazek

10.

Obrazek

11.

Obrazek

12.

Obrazek

13.

Obrazek

14. Herki w międzyczasie "wycofały się na z góry upatrzone pozycje" :)

Obrazek

15. Niedługo później zrobiło się tłoczno bo drugą falę przywiozło jednocześnie 6 Kasiek!

Obrazek

16.

Obrazek

17.

Obrazek

18.

Obrazek

19. Z Kasiek też wysypało się full luda zabezpieczając teren dookoła

Obrazek

20.

Obrazek

21.

Obrazek


22. Odlot Kasiek był widowiskowy. Startowało jednocześnie 6 maszyn w kilkusekundowych odstępach.

Obrazek

23. Niezapomniany widok !!!

Obrazek


Technicznie wszystko robione Nikonem D7200 + Sigma 150-600 Sport. Wszystko, z wyjątkiem F16, robione ze statywu. Akurat na tej imprezie to było bardzo wygodne. Obróbka tradycyjna czyli przyciachane do rozmiaru.

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 01 paź 2017, 11:10

Fajnie że udało Ci się wbić :) Emocje pewnie były spore :) Dobry reportaż zdjęciowy - dzięki :) Chociaż mnie tam nie było to można poczuć choć trochę tego co się działo :)

Awatar użytkownika
Mori
Posty: 78
Rejestracja: czwartek, 04 lip 2013, 03:23
Lokalizacja: EPMB
Kontaktowanie:

Re: Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

Postautor: Mori » niedziela, 01 paź 2017, 13:48

Właśnie po to wrzucam żeby inni też mogli poczuć ten klimat :)

Generalnie było tam z 50 osób z mediów ale raczej tylko ja wyglądałem tam na fotografa lotniczego. Reszta to głównie jakieś telewizje z kamerami, wysłannicy redakcji w stylu "Żołnierz polski", itp.

Awatar użytkownika
issac87
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 22:03
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

Postautor: issac87 » niedziela, 01 paź 2017, 13:59

Mori pisze:Lotnisko ma ograniczoną powierzchnię i ze względu na wiatr nie zdecydowali się na spadochrony


Ponoć pogoda była prawie bezwietrzna, max 2-3m na sekundę, więc jeżeli w takich warunkach nie skaczą to co dopiero w sytuacji "W" gdy pizga... :mrgreen:

Awatar użytkownika
Mori
Posty: 78
Rejestracja: czwartek, 04 lip 2013, 03:23
Lokalizacja: EPMB
Kontaktowanie:

Re: Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

Postautor: Mori » niedziela, 01 paź 2017, 15:30

Bezwietrzną to bym ją nie nazwał ale faktycznie nie wiało zbyt mocno.
O ile wiem to problem zgłaszały władze lotniska a nie wojsko. Gdyby to było na poligonie to by skakali ale w Szymanach najwyraźniej nikt nie chciał ryzykować żeby wojacy obwieszeni bronią palną wylądowali poza terenem lotniska lub co gorsza na płotach z drutem kolczastym.

rafaltrzcinski
Moderator
Posty: 3934
Rejestracja: czwartek, 24 cze 2010, 12:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

Postautor: rafaltrzcinski » niedziela, 01 paź 2017, 18:06

Albo wysłannicy mediów PiSu :)

Awatar użytkownika
uki
Administrator Forum
Posty: 1017
Rejestracja: środa, 08 mar 2006, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk,Trójmiasto,EPGD
Kontaktowanie:

Re: Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

Postautor: uki » poniedziałek, 02 paź 2017, 20:06

super relacja.
Serdecznie Pozdrawiam
______________________________

Łukasz Marek (EPGD_Spotters)

Bart
EPGD Spotters
Posty: 278
Rejestracja: poniedziałek, 22 sty 2007, 19:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Dragon-17 czyli jak Szymany zdobywano

Postautor: Bart » poniedziałek, 02 paź 2017, 22:29

Tak, dużo ciekawostek z samego środka akcji :)


Wróć do „Relacje z podróży spotterskich”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości